U nedjelju 16. rujna 2018. u mjestu Polcenigo (Italija) održan je 28. susret astronomskih društava regije Alpe-Adria. Susret su pozdravnim govorima otvorili načelnik općine Polcenigo Mario Della Toffola, predsjednik društva domaćina Astronomskog društva istočnog Friulija Chris Valvasori i koordinator susreta Alpe-Adria Paolo Corelli. Na početku susreta projekt menadžen inžinjer Paolo Calcina (CIMOLAI) je održao predavanje na temu E-ELT: Najveći teleskop na svijetu - doprinos kompanije CIMOLAI, a za vrijeme predavanja je bilo strogo zabranjeno fotografiranje obzirom da su predstavljene tehnologije i nacrti Europskog ekstremno velikog teleskopa koji je u izgradnji na lokaciji Cerro Armazones u Čileu. Nakon predavanja nastavilo se sa izlaganjima predstavnika pojedinih astronomskig društava. Iz Hrvatske su na susretu sudjelovali predstavnici predstavnici Hrvatskog astronomskog saveza, Akademskog astronomskog društva Rijeka, Astronomskog društva Višnjan i Astronomskog društva "Leo Brenner" - Mali Lošinj. Na susretu je glavni tajnik Hrvatskog astronomskog saveza koji je ujedno i predsjednik Astronomskog društva "Leo Brenner" održao četiri izlaganja na engleskom i talijanskom jeziku o radu Astronomskog društva "Leo Brenner" u 2018. godini, o radu Hrvatskog astronomskog saveza u 2018. godini, o 125. obljetnici od dolaska Spiridiona Gopčevića (Lea Brennera) na otok Lošinj i početku izgradnju Zvjezdarnice "Manora u Malom Lošinju te o projektu Raspberry Pi Meteor Station (RMS). Član Akademskog astronomskog društva Rijeka Lovro Pavletić je održao izlaganje na talijanskom jeziku o radu Akademskog astronomskog društva Rijeka u 2018. godini te pozvao da se Susret astronomskih društava regije Alpe-Adria 2020. godine održi u Rijeci obzirom da će Rijeka 2020. biti Europska prijestolnica kulture.

2018 09 16 AlpeAdria

Sudionici 28. susreta astronomskih društava regije Alpe-Adria

2018 09 16 AlpeAdria Dorian

Glavni tajnik Hrvatskog astronomskog saveza i predsjednik Astronomskog društva "Leo Brenner" - Mali Lošinj Dorian Božičević, mag. theol.

2018 09 16 AlpeAdria Lovro

Predstavnik Akademskog astronomskog društva Rijeka Lovro Pavletić, mag. phy.

2018 09 16 AlpeAdria hr

Hrvatski predstavnici na 28. Alpe-Adria