akon prošlogodišnjeg susreta u talijanskom gradiću Amaro u pokrajini Carnia pokraj Udina, ovogodišnji 32. po redu Susret astronoma regije Alpe-Adria održao se ponovno u Hrvatskoj, u najmanjem gradu na svijetu – istarskom Humu u nedjelju 1. rujna.
Na ovogodišnjem susretu prisustvovalo je oko 40 uzvanika iz dvanaest astronomskih udruga koje djeluju na području Hrvatske i Italije. Sudionici su se počeli okupljati u Humu od 9 sati, a u 10 sati pozdravnim govorom susret su otvorili predsjednik Astronomskog društva Hum Marin Krota, zamjenica gradonačelnika Grada Buzeta Dubravka Črnac Dujanić i koordinator susreta Alpe-Adria Lovro Pavletić. Potom je Lorenzo Barbieri iz Astronomskog društva Bologna održao polusatno predavanje o razvoju nove meteorske mreže CARMELO koja promatra ove atmosferske pojave u radiovalnom području i o mogućnosti njenog širenja na ovu regiju.
Jutarnji dio programa obilježila su izlaganja talijanskih astronomskih udruga o trenutnim aktivnostima i projektima u tijeku, a moderator jutarnjeg programa je bio Lovro Pavletić glavni koordinator susreta Alpe-Adria. Redom to su bili Stefano Zanut iz Astronomskog društva Pordenone koji je prezentirao o radu zvjezdarnice Montereale Valcellina, Gianni Cetrulo iz udruge CALMA koji je prikazao rezultate mjerenja brzine rotacije Mliječne staze ostvarene pomoću radioteleskopa u Amaru, Mattia Piccoli (AFAM) iz Udina koji je prezentirao vlastite fotografije oblaka u Venerinoj atmosferi, Fulvio Tabacco (AFAM), također iz Udina koji je prikazao eksperimentalni postav za opažanje predviđenih provala nove te Enrico Pettarin koji je predstavio rad zvjezdarnice i planetarija u Farri d'Isonzo pokraj Gorice. Jutarnji dio programa zaključio je Patrik Krpan iz Rijeke koji je okupljenim astronomima iz regije predstavio model „Astro pub kviza", zanimljivog načina za popularizaciju znanosti kroz vrlo posjećena okupljanja i zabavu.
Nakon pauze za ručak napravljena je grupna fotografija sudionika, a potom se krenulo na odabir najbolje astrofotografije u regiji. Ove godine u konkurenciji je sudjelovalo 16 fotografija, a nagrađene su fotografije Mattie Piccolija (AFAM) za treće mjesto, Zlatka Orbanića (Centar za astronomske studije Antares Trst) za drugo mjesto te Mateja Kusa (Akademsko astronomsko društvo – Rijeka) za prvo mjesto.
Popodnevni dio programa obilježila su izlaganja hrvatskih astronomskih udruga: Dorian Božičević iz Malog Lošinja održao je prezentaciju o aktivnostima Hrvatskog astronomskog saveza i Astronomskog društva „Leo Brenner" u 2023. godini koji je ujedno kao glavni tajnik Hrvatskog astronomskog saveza bio moderator popodnevnog dijela programa. Anton Stipeč iz Akademskog astronomskog društva – Rijeka predstavio je aktivnosti AAD-a Rijeka u 2024. godini iz koje se posebno ističu ekspedicija na potpunu pomrčinu Sunca u Teksas i praćenje polarne svjetlosti, Dino Gržinić, također iz AAD-a Rijeka, predstavio je svoj rad na razvijanju programa za efikasniju detekciju meteora u sklopu Globalne meteorske mreže te aplikacije za jednostavnije bilježenje meteora prilikom vizualnog promatranja. Izlaganje hrvatskih astronoma zaključili su Iva Forkapa iz Astronomskog društva i Znanstveno edukacijskog centra Višnjan i Aleksandar Merlak kao predstavnik društva domaćina.
Susret je zaključen odlukom o sljedećim gradovima domaćinima ovog lijepog astronomskog susreta, a to će biti Farra d'Isonzo 2025. (CCAF) i Trst 2026. (CSAAT). Nakon zatvaranja susreta dr. sc. Mateo Paulišić iz Pazina i Fakulteta za Fiziku Sveučilišta u Rijeci održao je zanimljivo znanstveno-popularno predavanje „Kakve čestice mogu postojati u našem u našem susjedstvu?"
U nedjelju 3. rujna 2023. u talijanskom mjestu Amaro (Udine) održan je 31. Susret astronomskih društava regije Alpe-Adria. Na susretu je sudjelovalo četrdesetak sudionika iz 17 astronomskih društava iz Italije, Hrvatske, Njemačke i Slovenije. Susret je započeo pozdravnim govorima predsjednika društva domaćina (Astronomsko društvo CALMA APS) Giannija Cetrula, načelnice Općine Amaro Laure Zanella i koordinatora susreta Alpe-Adria Lovra Pavletića, a nastavio se odličnim predavanjem dr. Ferdinanda Patata na temu Ekstremno veliki teleskop: div koji dolazi. Nakon predavanja održana su izlaganja predstavnika pojedinih društava, zajednički ručak i posjet radio teleskopu Astronomskog društva CALMA APS. Iz Hrvatske su na susretu sudjelovali predstavnici astronomskih društava iz Rijeke, Malog Lošinja, Pule i Višnjana te glavni tajnik Hrvatskog astronomskog saveza Dorian Božičević.
Astronomsko društvo „Vega" Čakovec organiziralo je proteklog vikenda, 19. i 20. kolovoza 1.Regionalni susret astronomskih društava prekograničnog područja Hrvatske i Slovenije „Međimurje – hotel s 1000 zvjezdica". Tim povodom na Trgu Republike u Čakovcu, a u sklopu projekta „Sunce, naša zvijezda" organizirano je promatranje Sunca, sunčevih baklji i pjega teleskopima, a uz brojne građane, kroz okular su zavirili i čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini i međimurski župan Matija Posavec. Predstavljen je i projekt prvog hrvatskog radioteleskopa, krivulju Sunca s trga je ulovio član AD „Vega" Miljenko Čemeljić, dr. astrofizike s Nikola Kopernik instituta Poljske akademije znanosti iz Varšave. Nakon promatranja na trgu, program je preseljen u Tehnološko-inovacijski centar Međimurja gdje su okupljene pozdravili Željko Medved ispred Zajednice tehničke kulture MŽ, predsjednik Hrvatskog astronomskog saveza Željko Andreić, prof.dr.sc. te predsjednik astronomskog društva „Vega" Zoran Novak. Uslijedila je panel rasprava koju je moderirao član AD „Vega" Dejan Vinković, dr. astrofizike, na temu svjetlosnog zagađenja, a sudjelovali su glavni tajnik Hrvatskog astronomskog saveza Dorian Božičević, delegat Međunarodne agencije za zaštitu noćnog neba (Dark Sky international) za Hrvatsku te član radne skupine za izradu zakona svjetlosnom onečišćenju, Igor Žiberna, dr., redoviti profesor na Odsjeku za geografiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Mariboru, ujedno predsjednik astronomskog društva „Orion" iz Maribora, Siniša Golub, ravnatelj Javne ustanove za zaštitu prirode – Međimurska priroda te Zoran Novak ispred udruge domaćina.
Nakon panel rasprave program se preselio u Štrigovu gdje je u Domu kulture načelnik Općine Štrigova te domaćin susreta Stanislav Rebernik dočekao goste te ih u kratkom pozdravnom govoru upoznao sa Štrigovom te im poželio dobrodošlicu. Uslijedio je okrugli stol za sudionike s naglaskom na razmjenu iskustva, a s ciljem stvaranja snažne regionalne mreže partnerstva za razvoju astronomije te pokretanjem novih projekata. Nije izostalo ni turističkog razgledavanja Štrigove, sudionici susreta su uz vodiča razgledali crkvu sv. Jeronima i Rangerove freske. Program je u večernjim satima preseljen na Mađerkin breg gdje je organizirana večer (g)astronomije s međimurskim specijalitetima, a s dolaskom mraka za javnost je organiziran prvi astro-piknik „Štrigovska zvjezdana noć". Nekoliko stotina zaljubljenika u svemir tom prilikom je uz ugašenu rasvjetu uživalo u predavanju koje je održao poznati popularizator znanosti Ante Radonić, a sve o čemu se pričalo moglo se i razgledati kroz brojne teleskope postavljene uz obližnje vinograde. Za sudionike je potom usljedio odmor u Štrigovi, a program je nastavljen u nedjelju ujutro u Murskom Središću.
Astronomi su pod vodstvom ravnatelja Centra za kulturu „Rudar" Zorana Turka razgledali Spomen dom rudarstva „Cimper" te se upoznali s rudarskom poviješću Murskog Središća, a po turističkom obilasku organizirano je promatranje Sunca teleskopima na Šetnici sv. Barbare. Tamo je goste iz Hrvatske i Slovenije pozdravio gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak, a predsjednik AD „Vega" Zoran Novak je svim sudionicima uručio zahvalnice za sudjelovanje te prigodne poklone. Astronomsko društvo „Vega" tom prilikom je dobilo poklon od astronomskog društva „Perzeidi" iz Križevaca, predsjednik Martin Vujić uručio je međimurskim astronomima vrijedno pomagalo u edukativnom radu, trodimenzionalan ispis meteorita „Križevci", prvog meteorita koji je pronađen u Hrvatskoj u posljednjih 60 godina, a pronađen je 2011. upravo zahvaljujući suradnji astronoma amatera u sklopu Hrvatske meteorske mreže (danas Globalne meteorske mreže).
Astronomsko društvo „Vega" ovim putem zahvaljuje svima koji su svojim angažmanom pomogli u organizaciji susreta, prvenstveno Općini Štrigova i načelniku Stanislavu Reberniku kao domaćinu, Gradu Čakovcu i Gradu Mursko Središće, Tehnološko-inovacijskom centru Međimurja, Vinariji Štampar, osoblju vidikovca „Mađerkin breg", Spomen-domu rudarstva, Međimurskoj županiji, JUO „Međimurska priroda", Foto-kino klubu "Ivanovec" koji su sve zabilježili te svim volonterima koji su dali svoj doprinos. Međimurje kao zelena turistička regija se uistinu pokazalo kao hotel s 1000 zvjezdica, a na svima nama je da ga očuvamo.